Rychle odejít

ANONYMNÍ REŽIM A SOUKROMÍ NA INTERNETU

Anonymní režim se postará o to, že po zavření okna či záložky budou automaticky smazány veškeré stopy po Vaší činnosti, avšak pouze v rámci počítače. Smaže se historie prohlížení, informace vložené do formulářů, přihlašovací údaje a dočasné soubory.Je vhodný ve chvílích, kdy si na svém nebo cizím počítači chcete přečíst poštu, přihlásit se k sociální síti nebo jen surfovat po stránkách, které mají jeho dalším uživatelům zůstat skryty.

JAK ZAPNOUT ANONYMNÍ REŽIM

V prohlížeči Google Chrome nebo Opera stiskněte kombinaci kláves Ctrl + Shift + NV prohlížeči Internet Explorer a Mozilla Firefox použijte klávesovou zkratku Ctrl + Shift + P

DESATERO BEZPEČNOSTI NA INTERNETU

1. Chraňte si své osobní údajeNeexistuje žádný důvod, proč na jakoukoliv internetovou stránku – včetně sociálních sítí – veřejně zadávat svou adresu, soukromý telefon a další citlivé údaje. To platí i o údajích k platební kartě, které by se měly zadávat výhradně v ověřeném internetovém bankovnictví a důvěryhodných platebních bránách.

2. Věnujte čas nastavení soukromíNejen marketéři stojí o to, aby o vás získali co nejvíce informací. Soukromé údaje se mohou hodit i hackerům. Pečlivě zkontrolujte zejména sociální sítě, které používáte, a ujistěte se, že citlivé údaje nejsou viditelné všem. Nastavení viditelnosti soukromí není vždy jednoduché, protože je pro většinu stran výhodné získat jich co nejvíce. Možnosti nastavení soukromí tedy pečlivě prostudujte a nic nezanedbávejte.

3. Surfujte bezpečněStejně jako byste v reálném životě nedali přednost procházce nebezpečnou čtvrtí, vyhýbejte se pečlivě i na internetu podezřelému a potenciálně nebezpečnému obsahu. Nenechte se nalákat možností výhry nejnovějšího smartphonu ani údajnými fotografiemi nahých celebrit. Na hry i software si raději našetřete – nevyplatí se věřit stránkám, které vám ho nabízejí zdarma. I na nejnovější filmovou novinku se vyplatí zajít do kina, než ji pokoutně stahovat z podezřelých stránek.

4. Bezpečné připojeníPokud se chcete připojit k internetu na některém z veřejných míst prostřednictvím Wi-Fi, je potřeba mít na vědomí, že v tomto případě prakticky nemáte pravidla bezpečnosti připojení pod kontrolou, protože nejste majitelem a správcem dané sítě. Když jste připojeni na nezabezpečenou Wi-Fi síť, pokuste se vyhnout jakémukoliv zadávání citlivých údajů.

5. Nezanedbávejte heslaHesla jsou jedním z nejzranitelnějších bodů vaší internetové bezpečnosti. Z hlediska pohodlí je jistě výhodné mít snadno zapamatovatelné heslo pro všechny přístupy, bezpečnost Vám to ale nezaručí. Volte složitější, delší hesla – například za pomoci generátorů – a uchovávejte je na bezpečném místě. Existuje řada aplikací, které Vám hesla vygenerují a zabezpečí za pomoci šifrování. Kdykoliv zaznamenáte sebemenší podezřelou aktivitu, heslo změňte a zkontrolujte nastavení soukromí.

6. Stahujte opatrněStahování neověřeného obsahu je nejjednodušší cestou, jak svůj počítač infikovat malwarem. V lepším případě zaznamenáte „pouze“ zpomalení a zhoršené fungování, v horším případě budou vaše data ukradena a zneužita. Malware může mít podobu populární hry i užitečné aplikace. Software vždy stahujte z ověřených stránek výrobce, pro stahování her využívejte důvěryhodné platformy, jako je například Steam. Snaha ušetřit se vám nemusí vyplatit.

7. Plaťte obezřetněKdykoliv něco platíte na internetu, neobejde se to bez zadávání údajů k platební kartě a bankovnímu účtu. Proto tyto informace zadávejte vždy v rámci bezpečného, ověřeného, šifrovaného připojení – obecně platí, že takové připojení poznáte podle toho, že adresa začíná „https“ namísto „http“, v adresním řádku pak najdete ikonku zámku.

8. Hlídejte si postyInternet nedisponuje klávesou „delete“. Cokoliv někam veřejně zadáte, to lze jen velmi těžko vzít zpět. Dokonce i po odebrání původního obsahu – například ze sítě Twitter – mohou internetem už dávno kolovat kopie, které si mohl stáhnout prakticky kdokoliv, aniž byste o tom věděli. Internetová stopa je dlouhá a jen velmi obtížně zpětně upravitelná, proto se před zveřejněním jakéhokoliv obsahu zamyslete, zda nemůže uškodit Vám, Vaší kariéře, rodinnému životu, nebo někomu z Vašeho okolí.

9. Buďte opatrní při setkáváníLidé na internetu nejsou vždy těmi, kterými se zdají být. Zárukou bezpečnosti nejsou ani desítky fotografií na profilu nebo stovky virtuální přátel na friendlistu. Nevyplatí se věřit tomu, že zrovna o Vás stojí ta atraktivní dívka z druhého konce planety a že pod odkazem, který Vám zaslala, se skrývají její lechtivé fotografie. Nevyplatí se věřit údajnému vojákovi z Afghanistánu, že Vás oddaně miluje a nutně potřebuje zrovna Vaše peníze. Podvodníci mohou ke své činnosti zneužít i profily vašich přátel – neposkytujte jim své telefonní číslo ani tehdy, když Vás o něj požádají ve zprávě, a pokud tak přece jenom učiníte, nedělte se o žádné kódy, které Vám přijdou.

10. Hlídejte si antivirusSoftware pro internetovou bezpečnost bohužel nemůže odhalit a zneškodnit každou hrozbu, nevyplatí se ho ale zanedbávat. Při správné a pravidelné aktualizaci je schopen detekovat drtivou většinu běžného malwaru a odvrátit tak hrozbu pro váš počítač i soukromí.

Poskytujeme tyto služby

Azylový dům

poskytuje přechodné bydlení a odbornou pomoc směřující k životu bez násilí.

Krizová pomoc

 v důsledku akutní krizové situaci umožňuje bezplatné ubytování na 7 dní

Sociální poradenství

bezplatná ambulantní pomoc osobám ohroženým domácím násilím

Právní informace

Právních informace obětem trestných činů spáchaných v kontextu domácího násilí

Krizová pomoc 
dětem

komplexní odborná pomoc dětem směřující k překonání jejich nepříznivé situace